Herb października – Ossorya
Inna nazwa herbu to: Ossoria, Ossolińczyk, Poświst, Szarza
Opis herbu: w polu czerwonym na piaście koła bez górnego dzwonu złotego zaćwieczony taki sam krzyż.
Klejnot: trzy pióra strusie;
Labry: czerwone, podbite złotem;

 

Chroberz. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Kantego. Kamienny, renesansowy nagrobek wojewody sandomierskiego, Stanisława Tarnowskiego (zm. 1568), fundatora kościoła, w kartuszu herby Leliwa, Odrowąż, Półkozic, Szeliga i Ossoria (fot. J. Jędrzychowski)

 herb ossoria 05

Czarnocin. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP. Epitafium Kamilli z Bukowskich Dobrzyńskiej (ur. 1842, zm. 19 I 1909) z herbami Sas i Ossorya (fot. Marcin Sołtys);

herb ossoria 02
Czarnocin. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP. Epitafium Jana Nepomucena Ossorya Bukowskiego i żony Zuzanny (zmarłych w 1853) z herbem Ossorya (fot. Marcin Sołtys)

herb ossoria 04
Dzierzgów. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z I poł. XVII w., podobno zdobyty w 1651 przez Jana Myszkowskiego na Rusi, od 1664 uznany za cudowny, malowany na desce, w srebrnej sukience z XVIII w., z herbami Abdank i Ossoria oraz literami WChR (fot. Wirtualne Muzeum Ziemi Włoszczowskiej)

herb ossoria 01

Stradów. Kościół p.w. św. Bartłomieja Apostoła. W zewnętrznej ścianie kościoła tablica Emila Ossorya Bukowskiego (ur. 1843, zm. 24 IV 1919) właściciela Michałowic i Józefy Fr. Bukowskiej (ur. 1852, zm. 22 X 1909), u dołu herb Ossorya (fot. Marcin Sołtys)